Mit jelent spontánnak lenni? És vajon tényleg szükségünk van rá ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabb életet éljünk? Nem egyszerű téma. A legtöbbünk élete tele van határidőkkel, elvárásokkal és teljesítmény kényszerrel, így a spontaneitás sokszor inkább luxusnak, semmint természetes létállapotnak tűnik. De mi van, ha pont ebben rejlik a nyugalom kulcsa?
Zhuangzi, az egyik legismertebb taoista gondolkodó szerint a legjobb dolgok nem erőlködésből, hanem természetes áramlásból születnek. Az igazi spontaneitás nem azt jelenti, hogy minden impulzusunknak engedünk, vagy hogy sodródunk az eseményekkel. Inkább arról szól, hogy hagyjuk a dolgokat történni, elfogadjuk azt, ami elénk kerül, és nem ragaszkodunk görcsösen az elképzeléseinkhez.
Van erre egy nagyszerű példája is: Egy utazó egy hatalmas, csavart, göcsörtös fát talál, amit senki sem vág ki, mert nem alkalmas építkezésre vagy bútorok készítésére. A helyiek szerint a fa haszontalan. Épp ezért maradhatott életben. Senki nem akarja kivágni, senki nem akarja felhasználni. És így éli hosszú, zavartalan életét.
Ebből pedig adja magát a következtetés: ha folyton meg akarunk felelni a külső elvárásoknak, ha állandóan a „hasznosságunk” bizonyításán dolgozunk, akkor könnyen kizsigereljük magunkat. Az, aki mindenben tökéletes és nélkülözhetetlen akar lenni, gyakran előbb-utóbb kimerül. De ha megtanuljuk elengedni az állandó bizonyítási kényszert, és egyszerűen csak létezni akarunk, akkor esélyünk nyílik egy kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb életre.
A spontaneitás tehát nem lustaság és nem is felelőtlenség. Inkább annak a képessége, hogy tudunk alkalmazkodni az élethez, ahelyett, hogy mindenáron megpróbálnánk irányítani azt. Nem az a lényeg, hogy ne legyenek céljaink, hanem hogy ne görcsösen ragaszkodjunk hozzájuk. Az igazi bölcsesség nem a hatékonyság maximalizálásában rejlik, hanem abban, hogy tudjuk, mikor kell elengedni és engedni a dolgok természetes alakulását.
Ahogy a fa sem akar mindenáron egyenes lenni, mi sem kell, hogy minden helyzetben tökéletesen megfeleljünk. Néha épp az tesz minket igazán szabaddá, ha hagyjuk, hogy az élet magától kibontakozzon.