Te mennyit alszol? Összejön a napi 7-8 óra? Ha nem, az bizony komoly hatással lehet a hétköznapjaidra. Mutatjuk, hogy pontosan mire gondolunk.
A kevés alvás megnöveli a leptin szintedet. Ez az a hormon, ami az étvágyat szabályozza. Vagyis aki keveset alszik, többet eszik. Ami ugyebár nem túl egészséges dolog.
De a szükségesnél kevesebb alvás közvetlen hatással van a teljesítményedre is. Kialvatlanul csökken a figyelmed, az éberséged, a koncentrációd és a gondolkodásod.
Ugyanakkor az alváshiány növeli a stresszt és a feszültséget is.
Ami sajnos sokaknál már egyfajta körforgássá alakult. Ugyanis a stressz miatt nem tudnak aludni. A kevés alvás miatt pedig még feszültebbek lesznek.
Nekik már szükségük van arra, hogy relaxációs wellness pihenésre menjenek. Mondjuk Sárváron. Itt mutatunk is ehhez egy-két tippet.
De a hétköznapokban is tehetsz az imént említett “körforgás” ellen. A sport segít ellenállóbbá válni a stresszel szemben, ráadásul a pihentetőbb alváshoz is hozzájárul. Csak arra figyelj, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt eddz. Így ugyanis felpörögsz, mire aludnod kéne. Ha teheted, inkább reggel fuss vagy ússz.
Ha nem áldozol a feltöltődésre, a kevés alvás idővel depressziós tüneteket és szorongást okozhat. Az álmatlanságnak elég szoros kapcsolata van a depresszióval, gyakran kéz a kézben járnak.
Fontos, hogy tudd: az alvásnak nagy hatása van a memóriádra. Az agyad éjszaka erősíti és “rendszerezi” az emlékeidet. Ha azonban nem hagysz rá neki elég időt, kevésbé lesz hatékony.
Plusz a kevés alvás növeli a szív-, az érrendszeri és a cukorbetegség kialakulásának a kockázatát. Az alvásnak ugyanis gyulladáscsökkentő hatása van. Ha a szervezet éjjel nem tud regenerálódni, komolyabb egészségügyi panaszok is jelentkezhetnek.