Elgondolkodtál már azon, milyen lenne pár napig teljesen offline lenni? Nem csak kikapcsolni a wifit, hanem tényleg eltűnni a digitális térből. Nem csekkolni az üzeneteket, nem nyitogatni az appokat, nem válaszolni „csak egy gyors e-mailre”. Csak lenni. Magaddal, másokkal, zajokkal, csendekkel.
Nem vagy egyedül, ha ilyesmin jár az eszed. Egy 2023-as reprezentatív felmérés szerint – amit a JOY magazin készített – a magyar felnőttek kétharmada már komolyan eljátszott ezzel a gondolattal. Sőt, tízből négyen már meg is tették – és a legtöbben pozitív tapasztalatokkal gazdagodtak.
Valami felszabadító van abban, amikor a telefon nem csipog, nem villog, nem követeli a figyelmedet percenként…
Mégis, ott a másik oldal is. Fontos azt is tudatosítani, hogy a digitális jelenlétünk nem csak szokás, hanem sokaknak kapaszkodó. Az idősebbek és az egyedülállók különösen ragaszkodnak hozzá, számukra az online tér biztonságos közelséget ad – még ha csak képernyőn keresztül is.
De van itt valami, ami mélyebbre mutat. Az emberek háromnegyede úgy érzi, régen valahogy jobbak voltak a kapcsolatok. Nem gyorsabbak vagy hatékonyabbak – egyszerűen csak emberibbek. Kevesebb félreértés, több figyelem, igazi jelenlét. És hát valljuk be, nehéz mélyre menni egy beszélgetésben, ha közben két másik csetablak is villog.
A munka és a magánélet összhangja se lett jobb. Sokan érzik úgy, hogy az egyensúly valahol elveszett, és bár van, aki szerint ma is megtalálható, a többség inkább a „régen jobb volt” táborba tartozik. Még azok is, akik alig emlékezhetnek az internet előtti időkre.
Szóval akkor most tényleg minden rosszabb lett?
Nem feltétlenül. De az biztos, hogy a tempó gyorsabb, az impulzus több, és a figyelmünk darabokra szakad. Ezért is lenne jó néha tudatosan lassítani. Nem kell örökre lemondani a netről – de érdemes lehet kipróbálni, milyen néhány nap offline.
Nem büntetésből, nem divatból. Csak úgy. Magadért.