A túlzottan meleg időjárás, kifejezetten a hőhullámok jelentős hatással vannak a mentális egészségre. Különösen a kognitív funkciók romlását okozhatja az, ha tartósan 30-35 fok felett van a hőmérséklet. A kutatások szerint a szélsőséges hőség károsíthatja az agy azon területeit, amelyek felelősek a problémamegoldásért, az érvelésért és a figyelem fenntartásáért. És ez még csak néhány hatás. A hőhullámok számos más módon is ronthatják az agy egészségét.
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az egyébként is rossz mentális állapotban lévőknél komoly problémákat idézhet elő egy-egy kiadós hőhullám. Egy tanulmány még az öngyilkosságok számának növekedése és a tartós meleg között is talált összefüggést. Tahseen Jafry professzor, a Glasgow Caledonian Egyetem Klímaigazságügyi Központjának igazgatója a The Guardiannek nyilatkozva elmondta: bizonyított tény, hogy a hőmérséklet-emelkedés idején sokkal többen kerülnek kórházba mentális egészségügyi panaszok miatt. Jellemzően viselkedési, hangulati zavarok és a depresszió azok, amik ilyenkor a többségnél jelentkeznek.
És akkor azokat az eseteket még nem is említettük, amikor „csak” gondolkodásbeli problémák jelentkeznek.
Ahogy arra már fent is utaltunk, a tartósan magas hőmérséklet hatással van a kognitív képességekre. Vagyis sok esetben a döntések meghozatala is nehezített. Ha pedig mindez a meleg kiváltotta tűrőképesség csökkenéssel is párosul, az bizony rengeteg feszült – olykor agresszív – helyzethez vezethet.
Mindezek miatt már a nyár kezdetén érdemes felkészülni arra, hogy hőhullámok jöhetnek.
Ha a körülöttünk élők között vannak olyanok, akik mentális problémákkal küzdenek, számoljunk azzal, hogy gondoskodásra lehet szükségük. Mindez az öngondoskodás oldaláról nézve: igyekezzünk eleget aludni és pihenni, kerüljük az alkoholt, étkezzünk egészségesen és fogyasszunk elegendő mennyiségű folyadékot.
Ami pedig a globális vonatkozást illeti: azért, hogy helyreálljon a klíma egyensúlya, igyekezzünk minél fenntarthatóbban élni.
Összegezve
A hőhullámok és a tartósan magas hőmérséklet komoly fenyegetést jelentenek a mentális egészségre. A prevenció és az öngondoskodás fontosságára nem lehet eléggé felhívni a figyelmet, különösen a nyári időszakban. A klímaváltozás elleni küzdelem nemcsak a bolygónk, hanem saját egészségünk megőrzése érdekében is elengedhetetlen.