Amikor sétálunk, a láb talajba való “becsapódása” nyomáshullámokat küld az artériákon keresztül a szívhez, aminek következtében jelentősen növekedhet az agy vérellátása.
Ezek az úgynevezett retrográd hullámok szinkronban állnak a szívfrekvenciával, így dinamikusan szabályozzák a vér keringését az agyban.
Érdekesség, hogy bár a futás jelentősebb hatást gyakorol a lábra, mint a séta, a gyaloglás mégis nagyobb nyomáshullámokat generál a szervezetben. Így a séta jobban növelheti az agy vérellátását. Kerékpározás esetén a jelenség szinte alig tapasztalható.
Mindezt a New Mexico Highlands University (NMHU) kutatói állapították meg.
A séta nemcsak egy egyszerű fizikai tevékenység, hanem egy természetes módja annak, hogy támogassuk az agy egészségét. A nyomáshullámok által generált megnövekedett agyi véráramlás hozzájárulhat az agy jobb oxigén- és tápanyagellátásához, ami javíthatja a kognitív funkciókat és elősegítheti a mentális frissességet.
Ez a folyamat különösen fontos lehet az idősebb korosztály számára, akiknél az agyi vérellátás csökkenése gyakrabban fordul elő. A rendszeres séta így nemcsak az általános fizikai állapotot javíthatja, hanem segíthet az agyi funkciók fenntartásában és az időskori mentális leépülés megelőzésében is.
Persze az agy frissességére nem csak a lépés generálta nyomáshullámok vannak hatással. A mozgás kiváltotta aktív szívmunka is gyorsítja a keringést. Ezáltal több oxigén és tápanyag jut el az agyhoz és más szervekhez is.
A séta egyszerűsége és hozzáférhetősége miatt bárki számára ideális mozgásforma. Nem szükséges hozzá különleges felszerelés vagy előzetes felkészülés, és szinte bármikor, bárhol végezhető. Legyen szó egy reggeli sétáról a parkban vagy egy esti sétáról a városban, a lényeg, hogy rendszeresen mozogjunk.