Ha forró vízben lazítunk, akkor egyáltalán nem. A víz ugyanis melegen tartja a testet. És az sem jelent feltétlenül kockázatot, ha a fejünk esetleg fedetlen. Persze alámerülni nem kifejezetten ajánlott, hiszen utána fázni fog az arcunk. Ez ugyanakkor nem feltétlenül jelenti azt, hogy meg is fogunk fázni, de azért így nagyobb az esély a meghűlésre.
Mi ennek az oka?
Nézzük kicsit tudományosabban a dolgot.
Ha télen a fejünk hidegnek van kitéve, viszont a testünk többi része melegen van, úgy a testünk maghőmérséklete csökkeni kezd. A vizes fej pedig jobban fázik, vagyis a szervezet fokozottabban próbálja azt felmelegíteni. Azaz intenzívebben csökken a maghőmérséklet.
Mivel a fejbőr vérerekkel gazdagon átszőtt terület, így egyfajta hőcserélőként működve igen gyorsan lehűti a test egyéb, meleg, hidegtől védett területeiről érkező vérmennyiséget – olvasható az origo.hu-n.
A test tehát hamarabb lehűl.
Szóval szabadban fürdőzni alapvetően nem okoz megfázást, de a víz alá merülést inkább mellőzzük. Amennyiben mégis szívesen lebuknánk a forró víz alá, viseljünk úszósapkát, így kevésbé valószínű a megfázás.
Ha pedig nyakzuhany alatt masszíroztatunk a kültéri medencében és úgy lesz vizes a fejünk, 5-10 perc után inkább menjünk beltérbe, és várjunk a következő kültéri vízi lazítással addig, amíg meg nem szárad a hajunk.