A nyaralás fontosságával ma már mindenki pontosan tisztában van. Azon túlmenően, hogy megismerjük a szűkebb-tágabb környezetünket, egészségvédő hatását sem lehet elégszer hangsúlyozni.
Egy kiadós nyaralás alatt ki tudjuk engedni az akár éven át gyülemlett feszültséget, így rengeteget tehetünk vele a testi-lelki egyensúlyunkért.
Hogy kinek mi a szokása, ki mennyi időre szeret elmenni pihenni, az az anyagi részen túl egyéni preferencia kérdése is. Valaki két hét, vagy még annál hosszabb idő alatt képes elengedni a napi gondjait, míg másoknak a több, de rövidebb időszak –például néhány hosszú hétvégé valamely hazai wellness szállodában- jelent igazi kikapcsolódást és feltöltődést.
Utazási szokásainkat a Budapest Bank jóvoltából már hatodik éve vizsgálják. Az így készített felmérésből kiderül, hogy idén 5 százalékkal többen indulunk útnak nyáron, mint az elmúlt évben, ez pedig a magyarok 64 százalékát jelenti.
Jó hír az is, hogy idén szinte minden korosztályból, nemből, és társadalmi osztályból többen jutnak el nyaralni, mint az előző években.
Akik viszont idén nem utaznak sehova, azok elsősorban anyagi okokra hivatkozva maradnak otthon, viszont az ő létszámuk is csökkenő tendenciát mutat az előző évekhez viszonyítva.
Míg tavaly átlagosan 8 napot pihentünk, addig idén ez a szám is emelkedett, átlagosan 9 napra.
Az utazás finanszírozása pedig főként előzetesen takarékosságból valósul meg. De nőtt a nyaralásra fordított keret összege is. Átlagosan 169 ezer forintot költünk a nyaralásunkra.
A pénzt elsősorban a kedvezőbb árfekvésű szálláson és az utazás módján, illetve annak hosszán szeretnénk megfogni. Spórolás szempontjából többen választják a korai és kuponos foglalást is.
Ezzel szemben hajlamosak vagyunk a túlköltekezésre is, az étkezésen, az italokon, és a programok nem igazán szeretünk spórolni.
A fizetési módot tekintve ugyan növekszik a bankkártyával fizetők száma, ez 59 százalék, mégis elmondható, hogy a magyarok nagy része még mindig készpénzben szeret fizetni a leginkább, azaz 79 százalékunk választja ezt a fizetési fajtát.
Ennek ellenére szinte kivétel nélkül mindenki viszi magával a bankkártyáját is.
Szintén pozitívum, hogy nő belföldi úticélok népszerűsége, ezt az utazók 73 százaléka választja, persze azért továbbra is sokan utaznak külföldre is (-> 41 százalék).
Akik az utóbbi felé veszik az útirányt, idén először már nem a tengerpartot célozzák meg elsősorban (18 százalék), hanem valamely más európai helyszínt (23 százalék), azaz nő az aktív pihenést választók száma is.
A „Magyar Tengert”, azaz a Balatont a hazai utazók 32 százaléka választja pihenése céljából.