Egyes kutatások szerint a kutyatulajdonosoknál 24 százalékkal alacsonyabb lehet a korai halálozás, mint azoknál, akik nem tartanak kutyát… Valóban így van ez? A szakemberek szerint lehet összefüggés a kutyatartás és a hosszabb élet között, de általánosítani semmi esetre se szabad. Mi az igazság?
Kétségtelen, hogy a kutyások általában egészségesebbek, de a halálozási kockázat náluk se sokkal kisebb, mint a kutyát nem tartóknál. Legfeljebb a szív fittségével összefüggő problémákkal szemben lehetnek ellenállóbbak. Egy svéd vizsgálat alapján állítható mindez. Eszerint az úgynevezett “kutyahatás” a szívroham és a stroke esetében valóban jelen lehet.
De nem mindenkinél.
Egy dán elemzés sugallja azt, hogy az egyedüllét ellensúlyozásában nyújthat segítséget a kutya. A párkapcsolat esetében kevésbé jellemző, hogy a kutyások később halnának meg.
Szóval egyértelmű bizonyíték nincs arra, hogy a kutyások tovább élnének. Azonban az se jelenthető ki, hogy az állítás hamis lenne. A kutatók szerint azokra lehet érvényes a megállapítás, akik elkötelezett kutyatartók. Például a skandináv országokban azért lehetséges, hogy a kutyások tovább élnek, mert ott szigorúak az állatjóléti törvények, és az északiak nagyon elkötelezett kutyatartók. Ami azt jelenti, hogy az átlagosnál többet sétálnak, mozognak a négylábúakkal.
És jellemzően olyan zöld területeken teszik mindezt, amik már önmagukban segíthetnek abban, hogy jobban érezzük magunkat, kikapcsolódjunk. Vagyis közvetve egészségesebbek legyünk.
Szóval, akinél a kutyatartás együtt jár az aktivitással és a természetközeli programokkal, akár még hosszabb életre is számíthat. A skandináv példa legalábbis ezt feltételezi. Vegyük ezt mi is mintaként.
Többet tudnál meg? Klikk ide.