Érezted már, hogy amikor a napfényre mész, különleges boldogság érzés kerít a hatalmába? Ez egyáltalán nem véletlen. Különösen télen figyelünk fel erre, amikor általában sötétebbek a napok és a stresszes szituációkra is érzékenyebbek vagyunk. Ilyenkor úgy tekintünk a napfényre, mint valamilyen különleges “lélek-gyógyszerre”. De miért van ez?
A jelenség egyik oka, hogy a napfény hatására a bőr felső rétege béta-endorfint kezd el termelni, ami a véráramba kerül és eljut az agyba. Ez pedig boldogságérzetet vált ki.
Vagyis amikor a napfényre megyünk, úgynevezett “boldogsághormon” termelődik.
Kicsit olyan érzés ez, mint amit a mozgás vagy a különféle addiktív anyagok váltanak ki. Például a dohányzás vagy az alkohol fogyasztása. Ezért lehetséges az is, hogy a napfény hiánya egyeseknél konkrét elvonási tünetekkel jár. Illetve ez az oka annak is, hogy sok esetben olyan nehezen tudjuk abbahagyni a napozást.
Tudományosabban fogalmazva: a napfénynek vagy UV-fénynek való kitettség opioid reakciót vált ki a szervezetben, ami egyfajta függőséghez kapcsolódik.
Fontos továbbá azt is tudni, hogy a napfény nem csak boldogság érzetet vált ki szinte azonnal, hanem a fájdalommal és a stresszel kapcsolatban is ellenállóbbá tesz minket. Ráadásul serkenti az energiát. A szemen keresztül bejutó napfény stimulálja a retinát és az agyalapi mirigyet. Ennek eredményeként csökken a melatonin termelése, ami az alvásért felelős hormon. Ugyanakkor nő az agyban az úgynevezett serotonin hormon szintje. Ami pedig energiaszint emelkedést generál és javítja a hangulatot.
Ezen hatások ugyancsak hozzájárulnak ahhoz, hogy gyakran úgy tekintünk a napozásra, mint egyfajta instant stresszoldó terápiára.
Amivel természetesen alapvetően nincs is gond. Viszont számításba kell venni, hogy a napfénynek bőrkárosító hatása is van. Emiatt nem ajánlott túlzásba esni. Illetve mindig gondoskodjunk a megfelelő bőrvédelemről, mert egyébként növeljük a bőrrák kialakulásának a kockázatát.