Ha nem kezeljük a mindennapi stresszt, úgynevezett alacsony fokú gyulladás alakulhat ki a szervezetben. Ami kezdetben nem okoz panaszt, hosszú távon viszont igencsak káros. A csendes gyilkosnak is nevezett stressz okozta gyulladás ugyanis bizonyos idő után szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet, de szerepet játszhat a rákos megbetegedések megjelenésében és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában is. Hogyan lehetséges ez?
A modern élet sok stresszforrást hordoz magában. A munkahelyi nyomás, a családi kötelezettségek, a pénzügyi aggodalmak mind-mind olyan tényezők, amik a mindennapi életünk részét képezik. A stressz nem csak kellemetlen érzést okoz, hanem hosszú távon súlyos hatással lehet az egészségünkre. Kutatások azt mutatják, hogy a krónikus stressz összefüggésben lehet a gyulladásos reakciók hosszú távú fennmaradásával, és ennek következtében hozzájárulhat a krónikus betegségek kialakulásához.
A stressz hatással van az ideg-, az endokrin és az immunrendszerünkre is.
Az idegrendszer fokozza a szimpatikus aktivitást, ami a stresszhormonok, például a kortizol fokozott termeléséhez vezet. A hosszú ideig tartó magas kortizolszint pedig gyulladást okozhat, mivel a kortizol gátolja a gyulladáscsökkentő folyamatokat.
Az endokrin rendszer is érintett. A stressz hatására a szervezet glükózt termel, aminek hosszú távon magas vércukorszint és inzulinrezisztencia lehet az eredménye. Az inzulinrezisztencia pedig hozzájárulhat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához.
És ott az immunrendszer is, aminek a gyengülése is közrejátszik a folyamatban. A krónikus stressz gátolja az immunrendszer hatékony működését, ezáltal növeli a fertőzések és a gyulladásos folyamatok beindulásának a kockázatát. De az autoimmun betegségek kialakulásának rizikója is növekedhet azáltal, ha nem kezeljük időben a stresszt.
Vagyis eleinte hiába nem érezzük a hatást, a stressz mélyebben dolgozik, mint gondolnák. Így hát ha feszültek a mindennapok, mindenképpen érdemes hatékony relax programokat is beiktatni. Ne gondoljuk, hogy pihenni luxus. Az, aki áldoz a kikapcsolódásra, inkább tudatosnak tekinthető, mint felelőtlen költekezőnek.
Gondolj te is a jövődre, és áldozz a megelőzésre!