Az időskori mozgás sokkal többet nyújt a testi fittség megtartásánál. Egy néhány évvel ezelőtt készült kutatás szerint minden olyan aktivitás, ami megdolgoztatja a szívet, az az agyat is fitten tartja. A kognitív képességekre legalábbis pozitív hatással van.
Ez azt jelenti, hogy a gyors séta, a kocogás, a kerékpározás igencsak ajánlott az idősödőknek.
A szakértők úgy vélik: ha rendszeresek az ilyen jellegű mozgások az idős emberek mindennapjaiban, az információ feldolgozása, annak értelmezése, tárolása és hasznosítása is kisebb eséllyel okoz gondot számukra.
Azzal, hogy idős korban sem adjuk fel az aktivitást, szinten tarthatjuk a koncentráció képességét, a problémamegoldást, az érvelést, az asszociációt, a nyelvi készségeket. Egyszóval karban tarthatók a kognitív funkciók.
Az idézett kutatás során megállapították, hogy van összefüggés az aerob mozgások gyakorisága és a szürkeállomány mérete között. Azaz az aktivitás agyra gyakorolt hatása klinikailag relevánsnak tekinthető az öregedéssel összefüggő kognitív változások szempontjából.
Úgyhogy aki idős korában is rendszeressé tudja tenni a mozgást, mentálisan is fitt tud maradni.
Fontos erre tudatosan készülni! – Irány a gyógyfürdő!
Nagyon lényeges időben elkezdeni az ízületek és az izmok karbantartását, mondjuk rendszeresen járni gyógyfürdőbe. Illetve számolni kell a lehetőséggel, miszerint a vízben azok is tudnak aerob gyakorlatokat végezni, akiknek ez a szárazföldön csak nehezen megy. A víz ugyanis tehermentesíti az ízületeket. Mindemellett az ellenállásnak hála, az izomzat erősíthető.