A hétköznapokban tapasztalt sok stressz miatt kevesebb dopamint – más néven boldogsághormont – termel a szervezet. Ami nem jó. És ha ezzel nem foglalkozunk, idővel olyan dolgoknak sem tudunk majd örülni, amitől alapjáraton boldogok lennénk. Szerencsére a nyaralással megállítható, és meg is fordítható ez a negatív folyamat.
Tudományosan: a magas stresszszint csökkentheti a dopamintermelést és megváltoztathatja a dopamin receptorok érzékenységét. Ez a folyamat összefüggésbe hozható a hangulatzavarokkal és a motiváció csökkenésével. A nyaralás során azonban a stressz csökkentése lehetővé teszi a dopaminkibocsátás normalizálódását és a dopamin rendszer hatékonyabb működését.
Azaz a kikapcsolódásnak köszönhetően képesek leszünk újra örülni az apróbb dolgoknak is.
A pihenés és a nyaralás időszaka lehetőséget ad a test és az elme regenerálódására. Ilyenkor újra tudjuk indítani a mentális rendszerünket. Azáltal, hogy elkerüljük a munkahelyi stresszt és a mindennapi kötelezettségeket, a mentális rendszerünk fokozatosan visszaállhat a normális működésére. És ez magában foglalhatja a dopamin rendszer szabályozásának javulását és a dopamin hatékonyabb hasznosulását.
Vagyis egy kiadós, élményteli nyaralás után újra motiváltak lehetünk és a hangulatunk is javulhat. Egyszóval boldogabbak lehetnek a mindennapok. Ha megvolt az “újraindítás”, az olyan apróbb dolgoknak is tudunk majd örülni, amiknek a stresszes időszakban nem biztos.
Úgyhogy ha újraindítanád a mentális rendszert, utazz. A nyaralás, a wellness hétvégék rengeteget tehetnek a mentális egyensúly fenntartása érdekében.