A jó dolgokra alig kell várni és általában gyorsan véget is érnek. Miért érezzük ezt? Például az izgalom miatt. Amikor vakációra készülünk, általában izgatottak vagyunk és nagyon vágyunk rá. Ami remek dolog, de ezzel együtt emelkedik az elvárások szintje is. A pozitív várakozások miatt pedig gyorsabban telik az idő. Ez az úgynevezett előrejelző öröm.
Aztán ott a ritmus és a megszokás. Az időérzékelésünk általában állandó a hétköznapokban. Ha bármi változás van a megszokott rutinban, az hatással lehet az időérzékelésre. A monotonitás megszűnése felgyorsítja a történésekkel kapcsolatos időérzékelést. Ha több új dologgal találkozunk a napunk során, az idő is jobban pörög.
De ugyanúgy hatással van az idő érzékelésére az érzelmi élmények mennyisége is. Akkor, amikor sok pozitív dolgot tapasztalunk, általában repül az idő. Ráadásul ilyenkor hajlamosak vagyunk tudat alatt számolni a hátralévő napokat, órákat. Ez a jelenség – amit visszaszámlálás hatásnak hívnak – ugyancsak hozzájárulhat ahhoz, hogy azt érezzük: a vakáció már azelőtt véget ért, hogy elkezdődött volna.
Gyakorlatilag már a nyaralás tervezgetésétől kezdve úgy tűnhet, az idő a kelleténél jobban telik…
Mit tehetünk ez ellen?
Csakis azt, hogy az élményekre fókuszálunk és megpróbálunk minél inkább a jelenben lenni. Ha ezt tesszük, valamennyire mérsékelhető az idő repülésével kapcsolatos érzés.
Próbáld ki te is! És ne csak a nyaralás alatt. Bármilyen pozitív élmény esetén ajánlott így “becsapni” az időérzékelésünket.